Рахункова палата: кошти на електронне урядування та Національну програму інформатизації використані неефективно

03.01.2019 15:00

Аудитори Рахункової палати перевірили ефективність використання коштів державного бюджету Державним агентством з питань електронного урядування України (Агентство) на електронне урядування та Національну програму інформатизації (НПІ). Результати аудиту, відповідальним за який був член Рахункової палати Ігор Яремчук, розглянуто та затверджено на засіданні Рахункової палати.

Протягом 2015 – 9 місяців 2018 року за бюджетною програмою «Електронне урядування та Національна програма інформатизації» Агентством як відповідальним виконавцем бюджетної програми та ДП "Державний центр інформаційних ресурсів України" як одержувачем бюджетних коштів неефективно використано 83,7 млн грн, із яких 46 відс. – непродуктивно, оскільки система електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів не функціонувала за призначенням. Нецільове використання бюджетних коштів ДП "Державний центр інформаційних ресурсів України" становило 1,1 млн гривень.

У 2017–2018 роках Агентством не вжито заходів щодо використання 200,5 млн грн бюджетних коштів, передбачених йому за бюджетною програмою. У результаті кошти без відповідних розрахунків і обґрунтувань розпорядженнями Кабміну передано іншим державним органам.

Агентством у порушення порядку використання коштів за бюджетною програмою "Електронне урядування та Національна програма інформатизації" (за відсутності у тематичних планах відповідних заходів) використано 115,7 млн гривень.

У результаті незаконних управлінських рішень керівництва Агентства більше 8 млн грн використано за договорами, укладеними з порушенням вимог законодавства про публічні закупівлі. Через неправомірні рішення керівництва Держінформресурсу підприємству не передано авторських майнових прав на об'єкти інтелектуальної власності. Як наслідок – ризики втрати прав власності на ці об'єкти загальною вартістю 38 млн грн; більше 17 млн грн використано за договорами, укладеними з порушенням вимог законодавства про публічні закупівлі.

Неефективне управління бюджетними коштами призвело до невикористання 5,8 млн грн, з яких у 2015 році – 0,2 млн грн, у 2017 році – 5,6 млн гривень.

Аудитори відзначають, що причина порушень – відсутність системи внутрішнього контролю в Агентстві.
Незважаючи на урегульованість організаційних і нормативно-правових засад виконання Національної програми інформатизації, ініційовані Агентством заходи з розвитку електронного урядування не стали відповідними проектами програми, не затверджувалися Верховною Радою України і виконувалися незалежно від вимог Закону України про «Національну програму інформатизації».

Діяльність Агентства не відповідає його статусу, а безпосереднє підпорядкування Кабінету Міністрів України не узгоджується із законодавчо визначеною організацією системи центральних органів виконавчої влади.

Варто зазначити, що під час аудиту ДП "Державний центр інформаційних ресурсів України", яким використано 84 відс. коштів за бюджетною програмою, не надало контрольній групі Рахункової палати значну кількість документів фінансового, технічного та організаційного характеру, що створило перешкоди у роботі аудиторів. Як наслідок, аудитом ідентифіковано значні ризики невиявлення фактів неефективного використання бюджетних коштів ДП "Державний центр інформаційних ресурсів України" та незаконних управлінських рішень його керівництва.

Про результати аудиту буде поінформовано Верховну Раду України та Комітет Верховної Ради України з питань інформатизації та зв'язку, про допущені порушення – Генеральну прокуратуру України з наданням відповідних матеріалів.

Звіт і рішення Рахункової палати про результати аудиту будуть розміщені на офіційному веб-сайті установи.