«Пакунки малюка» закуплено під виглядом міжнародної технічної допомоги зі збитками понад 129 млн грн бюджетних коштів – Рахункова палата

27.05.2021 12:45

Через неконкурентну закупівлю «пакунків малюка», під виглядом проєктів міжнародної технічної допомоги, яка фактично не здійснювалась, протягом трьох років держава отримала понад 129 млн грн збитків. Матеріальна шкода заподіяна унаслідок надлишково сплачених бюджетних коштів, які неправомірно спрямовані на оплату послуг міжнародного посередника і неповернуті до місцевого і державного бюджетів.

Про це свідчать результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка». Відповідальний за проведення аудиту − заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер. Звіт та рішення за результатами аудиту опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Впродовж 20182020 років мали реалізовуватися два проєкти міжнародної технічної допомоги (МТД), в рамках яких мали закупити «пакунки малюка». У 20182019 роках Україна фінансувала ці проєкти за рахунок коштів державного бюджету.

Загалом протягом цього періоду з державного бюджету на придбання «пакунків малюка» та виплату грошової компенсації виділили 2,5 млрд грн. За ці кошти придбані 587 тис. «пакунків малюка» та виплачена грошова компенсація їх вартості для понад 83 тис. малюків. Потреба в «пакунках малюка» та виплата грошової компенсації їх вартості забезпечена на 94%. При цьому аудитори встановили, що 84% коштів (2,1 млрд грн) були використані за відсутності прозорої системи закупівлі та в неконкурентний спосіб.

Фактично, через відсутність закону, який би регулював питання залучення, реалізації та моніторингу міжнародної технічної допомоги, а також внаслідок дій та бездіяльності посадових осіб низки органів виконавчої влади держава не отримала у 20182020 роках на закупівлю «пакунків малюка» жодної копійки, жодних послуг чи робіт на безоплатній та безповоротній основі як міжнародну технічну допомогу.

Аудит також встановив, що органи соцзахисту облдержадміністрацій (окрім Донецької, яка офіційно відмовилась від участі в проєкті) і КМДА протягом 20182019 років додатково неправомірно витратили на оплату послуг з управління проєктами міжнародної технічної допомоги на закупівлю «пакунків малюка» понад 83 млн грн за рахунок коштів субвенцій з держбюджету. При цьому, Мінсоцполітики у 2020 році, за відсутності міжнародної технічної допомоги, надлишково сплатив міжнародному посереднику 45,5 млн грн, які отримано ЮНОПС (управління ООН з обслуговування проєктів) як оплата послуг з управління проєктом (реалізації проєкту).

Неправомірне заволодіння міжнародним посередником бюджетними коштами призвело до матеріальної шкоди і нанесло збитки територіальним громадам і державі.

«Україна не отримала за три роки жодної міжнародної технічної допомоги, але під її виглядом бюджетними коштами оплачені посередницькі послуги. При цьому не були проведені публічні процедури закупівлі. Це призвело до розтрати бюджетних коштів на суму понад 129 млн грн»,  наголосив Андрій Майснер.

Протягом зазначеного періоду також чотири рази змінювався вміст «пакунку малюка»  асортимент розширено з 25 до 35 найменувань, а кількість предметів з 30 до 91 одиниці. При цьому перелік товарів не є вичерпним, в ньому відсутні теплі речі, встановлені також факти неповної комплектації «пакунків малюка».

Аудитори також вважають, що розмір грошової компенсації вартості «пакунку малюка» 5 тис. грн недостатній для самостійного придбання батьками немовлят повного переліку товарів, які входять до «бебібоксу». При придбанні аналогічних речей у роздріб його вартість фактично збільшується з 5 тис. грн до 9 тис. грн.

Аудит також виявив, що 124 тис. осіб, діти яких народились у зазначений період, взагалі не отримали такої допомоги з державного бюджету. Це, зокрема, пов’язано з тим, що видача пакунків на дітей, народжених з 24 жовтня до 31 грудня 2020 року, мала здійснюватися протягом січняберезня 2021 року. Ще майже 15 тис. дітей в Донецькій області отримували грошову компенсацію у розмірі 3,25 тис. грн за рахунок обласного, а не державного бюджету.

Крім того, з початку року не отримали допомогу більше 90 тис. батьків дітей, народжених протягом січняквітня 2021 року, оскільки станом на 12 травня 2021 року «пакунки малюка» не закуплені. Це свідчить про неефективне використання бюджетних коштів і порушення прав отримувачів допомоги.

Також залишається неврегульованим питання отримання «пакунку малюка» коли дитина народжена сурогатною матір’ю та забезпечення допомогою малюків, покинутих у пологових будинках матерями. Не вирішено питання забезпечення пакунками дітей з критично низькою вагою для яких вміст бебі-боксів з об’єктивних причин не може бути використаний одразу після народження.

Заступник Голови Рахункової палати додав, що зараз правоохоронні органи, зокрема Офіс Генерального Прокурора, НАБУ та СБУ, вже звернулися до Рахункової палати за матеріалами цього аудиту. Рахункова палата за підсумками аудиту рекомендує Мінсоцполітики вжити заходів щодо повернення бюджетних коштів у порядку відшкодування заподіяних збитків.