Валерій Пацкан: У 2020 році аудитори Рахункової палати виявили ознаки кримінальних порушень під час кожного п’ятого контрольного заходу

03.06.2021 10:51

За повідомленнями Рахункової палати у 2020 році розпочато 22 досудові розслідування. Фактично, виявлені ознаки кримінальних порушень під час кожного п’ятого контрольного заходу. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, презентуючи Звіт Рахункової палати за 2020 рік. 

“Що нам вдалося зробити за минулий рік. Наші аудитори перевірили 285 об’єктів. Ми затвердили 48 звітів. Обсяг перевірених коштів найбільший за останні роки – 1 трлн 185 млрд грн. Для порівняння – це більше ніж сума видатків державного бюджету за минулий рік”, - зазначив Валерій Пацкан.

“Декілька промовистих фактів, які встановили наші фахівці за результатами аудитів. Національна аграрна академія наук неефективно управляє державним майном, зокрема землями. Дані про 145 тис га (31%) - відсутні в Державному земельному кадастрі. 75% об’єктів не мають державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, - наголосив Голова Рахункової палати. - Ще один приклад - 367 млн грн бюджетних коштів витратили неефективно на екстрену медицину в 2019 році. Це дорівнює вартості 170 нових автівок швидкої допомоги”.

Також Валерій Пацкан зауважив, що аудитори виявили, що майже 400 тисяч учнів мали проблеми із забезпеченням підручниками у 2019/2020 навчальному році. І жодного електронного підручника для шкіл у 2019 році не закупили. “Очевидно, нагальну потребу в електронних освітніх ресурсах в умовах карантину і онлайн навчання зрозуміли всі”, - додав він.  

Голова Рахункової палати зауважив, що загальна сума виявлених у 2020 порушень та недоліків, а також неефективного управління і використання бюджетних коштів та майном становила майже 26,3 млрд грн. “Найбільша кількість виявлених порушень у таких сферах: 6,9 млрд грн – АПК, природоохоронна діяльність та запобігання надзвичайним ситуаціям; 5,5 млрд грн -  безпека, зв’язок, обороноздатність держави та паливно-енергетичний комплекс; 3,9 млрд грн – адміністрування доходів держбюджету”, - підкреслив Валерій Пацкан.

Щодо бюджетного процесу, у 2020 році Рахункова палата здійснила аналіз бюджетів трьох років: 2019 року (бюджет попереднього року), 2020 року (поточне виконання), 2021 року (проєкт бюджету). “Під час аналізу проекту Державного бюджету-2021 ми знайшли додаткові резерви доходів за чотирма джерелами загалом на 20,6 млрд гривень”, - зауважив Голова Рахункової палати.

Він нагадав, що у 2020 році Рахункова палата вирішила зробити свій внесок у боротьбу з пандемією – з березня фахівці інституції почали відслідковувати видатки на боротьбу з COVID-19. “Спільно з громадськими активістами ми розробили дашборд, який станом на 1  січня 2021 року містив інформацію про 367 тисяч платежів на суму 105 млрд гривень! І кожен міг переглянути, як витрачаються кошти з державного та місцевих бюджетів на подолання епідемії. Наша позиція чітка – боротьба з коронавірусом вимагає використання кожної гривні бюджету ефективно і за призначенням”, - зазначив Голова Рахункової палати.

Валерій Пацкан додав, що у 2021 році Рахункова палата увійшла з чітким розумінням та намірами продовжити розвиток незалежного та сильного Вищого органу аудиту в Україні. “У рамках виконання Стратегії Рахункової палати ми спільно з міжнародними та національними експертами наразі активно розробляємо методологію здійснення аудитів та аналізу державного бюджету. Ми одними з перших серед державних органів впроваджуємо процесний менеджмент, облік робочого часу. Вже майже готовий концепт нової сучасної ІТ-системи підтримки аудиторів. Він розроблений командою міжнародних експертів та враховує найкращі світові практики. Ми й надалі будемо об’єктивно оцінювати управління публічними коштами та державним майном на основі міжнародних стандартів. Переконаний, що спільна робота Парламенту та Рахункової палати змусить чиновників ефективно витрачати кошти українців”, - резюмував Валерій Пацкан.