Валерій Пацкан: Через неякісне планування у 2020 році Уряд ухвалив 76 рішень про зміни видатків за кожною 4-ю програмою

04.06.2021 09:18

Кабінет Міністрів протягом 2020 року ухвалив 76 рішень про зміни видатків за кожною четвертою бюджетною програмою. І все через низьку якість бюджетного планування. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан на засіданні комітету з питань бюджету під час розгляду звіту Кабінету Міністрів України про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Валерій Пацкан наголосив, що через неякісне планування видатків та неналежну організацію роботи міністерств, на початок грудня 2020 року сума невикористаних коштів досягла 93 млрд грн. За його словами, це призвело до того, що у грудні видатки бюджету були у 2,3 раза більше плану.

При цьому, додав він, за деякими програмами уряд декілька разів ухвалював рішення про зміну видатків. «І все для того, щоб освоїти кошти, які не були використані ефективно впродовж року. Крім того, декілька разів Уряд скасовував свої ж попередні рішення про виділення коштів», - підкреслив Голова Рахункової палати. При цьому він наголосив, що станом на 1 червня Уряд вже ухвалив 10 рішень про перерозподіл видатків.

Крім того, у 2020 році Парламент 17 разів вніс зміни до закону про державний бюджет в той час, як у 2019 році їх було 4. «У результаті показники бюджету значно змінилися. Дефіцит бюджету збільшився в 3,2 раза та становив 298 млрд грн. Це найбільший показник за всю історію. Фінансування дефіциту передбачалось за рахунок нових рекордних запозичень 685 млрд грн. Видатки збільшились на 131 млрд грн, доходи зменшились на 74 млрд грн», - підкреслив Валерій Пацкан. При цьому він додав, що цього року зміни до бюджету вносилися вже тричі, ще два законопроєкти прийнято у першому читанні.

За його словами, низька якість макроекономічного прогнозу на фоні негативного впливу COVID на економіку призвела до недонадходження 75 млрд грн доходів бюджету. Крім, того, були запроваджені нові податки, надходження від яких у 2020 році так і не надійшли до бюджету. Зокрема, 4,4 млрд грн як плата за ліцензії у сфері азартних ігор. «Цього року також спостерігається ризик ненадходження коштів від плати за ліцензії. Як наслідок, можуть бути не профінансовані окремі видатки. За 4 місяці надійшло тільки 700 млн з 7,4 млрд грн», - підкреслив Валерій Пацкан.

Він також зауважив, що через неякісне планування та несвоєчасні управлінські рішення з Фонду боротьби з COVID не використали 12 млрд грн, або 15%.