У 2019–2020 роках Морська адміністрація не забезпечила ефективне та законне використання коштів державного бюджету

11.08.2021 09:00

У 2019–2020 роках Державна служба морського та річкового транспорту України (Морська адміністрація) не забезпечила ефективне та законне використання коштів державного бюджету.

Про це свідчать результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету Державною службою морського та річкового транспорту України та надання адміністративних послуг у сфері морського та річкового транспорту. Відповідальна за проведення аудиту – член Рахункової палати Ірина Іванова.

Протягом 2019–2020 років у Морській адміністрації, яка створена у 2017 році, змінилося шість керівників. При цьому майже 70% граничної чисельності посад працівників апарату адміністрації, її міжрегіональних управлінь та служб капітанів морських портів залишалися вакантними.

Не був створений центр Морської адміністрації з надання адміністративних послуг за принципом «Єдиного вікна» та не запроваджено надання усіх адміністративних послуг із застосуванням Єдиної операційно-інформаційної системи «АІС Морська Адміністрація». Причиною цього є невиділення з держбюджету на ці цілі протягом 2019–2020 років достатнього обсягу бюджетних коштів.

Разом з тим встановлено неефективне управління бюджетними коштами, виділеними за бюджетною програмою «Керівництво та управління у сферах морського та річкового транспорту» у 2019–2020 роках на загальну суму 457 тис. гривень. Ці кошти не використані на заплановані у паспорті бюджетної програми цілі: підвищення кваліфікації працівників, сплату членських внесків до міжнародних морських організацій та забезпечення виконання завдань і функцій.

Крім того, Морська адміністрація як центральний орган виконавчої влади не забезпечила правильність надходження до державного та місцевих бюджетів доходів від ліцензування певних видів господарської діяльності та надання адміністративних послуг.

Унаслідок цього майже 26,2 млн грн адміністративного збору та плати за ліцензування замість загального (19,5 млн грн) та спеціального (6,7 млн грн) фондів державного бюджету зараховано до загального фонду місцевого бюджету м. Києва. Водночас плата за надання адміністративних послуг – видачу ліцензій на провадження господарської діяльності, відшкодування вартості бланків посвідчень, дипломів та свідоцтв – належить до доходів загального фонду державного бюджету.

При проведенні тендерних закупівель Морською адміністрацією у 2019 році бюджетні кошти на суму 1,1 млн грн використані непродуктивно. Зокрема, на 2019 рік до Плану закупівель Морської адміністрації включено 10 автомобілів спецпризначення, 5 автолабораторій та 122 засоби зв’язку на загальну суму 19,5 млн гривень. Вони придбані у 2019 році за рахунок коштів спеціального фонду бюджету за бюджетною програмою «Здійснення заходів щодо підтримки впровадження транспортної стратегії України». При цьому автомобілі спецпризначення введено в експлуатацію лише у листопаді 2020 року, тобто майже через рік. Засоби зв’язку Морською адміністрацією станом на  31 грудня 2020 року в експлуатацію не введені, при цьому їх гарантійний термін експлуатації сплив у жовтні 2020 року.

Водночас Морська адміністрація у 2019 році витратила понад 16 млн грн з недотриманням вимог законодавства у сфері публічних закупівель.

На засіданні Рахункової палати за результатами розгляду Звіту прийнято рішення направити Верховній Раді України, Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, Кабінету Міністрів України, а також об’єкту контролю рішення Рахункової палати та Звіт про результати аудиту для відповідного реагування.

Звіт та рішення за результатами аудиту опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.