Валерій Пацкан: На обслуговування державного боргу в I півріччі 2021 року спрямовано кожну восьму гривню доходів

31.08.2021 11:01

На обслуговування державного боргу в першому півріччі 2021 року спрямовано кожну восьму гривню доходів державного бюджету.  Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, презентуючи Висновок про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2021 рік у першому півріччі.

«Загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу зменшився на 38 млрд грн, або 1,5 %, – до 2 трлн 514 млрд грн, унаслідок ревальвації гривні до іноземних валют, в яких номіновано борг. При цьому витрати на погашення й обслуговування боргу, порівняно з відповідним періодом 2020 року, збільшилися на 44 % і становили понад 36 % здійснених у першому півріччі цього року витрат держбюджету», - зауважив Голова Рахункової палати.

Валерій Пацкан також наголосив, що державний бюджет протягом першого півріччя виконувався в умовах відновлення економічного зростання. «На жаль, його показник менший, ніж уряд прогнозував на цей рік. Із позитиву, хочу відмітити, що план доходів загального фонду держбюджету на перше півріччя з урахуванням внесених змін перевиконано на 23,7 млрд грн або майже на 5%», - додав Голова Рахункової палати.

За його словами, виконанню доходів державного бюджету сприяло зростання на 4,3 млрд грн (27%) надміру сплачених до державного бюджету податків, зборів, платежів з початку року, в першу чергу за рахунок надміру сплаченого податку на прибуток підприємств та організацій, які перебувають у власності держави. Водночас, на 3,7 млрд грн (4,4%) зріс податковий борг платників податків перед державним бюджетом (в основному добувна, переробна промисловості) і на 1,5 млрд грн (8,4%) зменшився залишок невідшкодованого платникам ПДВ. Порівняно з відповідним періодом попереднього року доходи держбюджету збільшилися на 73 млрд грн (14 %).

«Водночас, на жаль, видатки загального фонду державного бюджету в першому півріччі на  44,3 млрд грн, або 7,3 %, менше плану на звітний період», - додав Валерій Пацкан.

Крім того, підкреслив він, менше плану видатки держбюджету на надання трансфертів місцевим бюджетам майже на 5,1 млрд грн (6%). Це зумовлено тим, що не розпочато перерахування субвенцій за 10-ма бюджетними програмами на суму 748 млн грн та видатки на надання субвенцій за 8-ма бюджетними програмами на суму 4,3 млрд грн менші плану.