У 2020 році Антимонопольний комітет України не завершив 15 досліджень ринків, які були перенесені ще з 2019 року

14.09.2021 09:44

У 2020 році Антимонопольний комітет України (АМКУ) не завершив 15 досліджень ринків, які були перенесені ще з 2019 року, та не передбачив їх завершення у 2021 році, що може призвести до втрати їх актуальності.

Про це йдеться у Звіті про результати аналізу Звіту Антимонопольного комітету України за 2020 рік у частині, що впливає на виконання державного бюджету. Відповідальний за проведення аналізу – член Рахункової палати Андрій Дідик.

Інформація про результати діяльності АМКУ із захисту економічної конкуренції на окремих ринках, яка міститься у Звіті, викладена безсистемно. Зокрема, немає інформації про вже досліджені межі товарних ринків, головних учасників ринків та існуючі монополії. Не відображені в документі й дані щодо змін товарних ринків та стану конкуренції на них порівняно з попередніми періодами.

Також Рахункова палата проаналізувала рішення Комітету про повернення незаконної державної допомоги. В результаті аудитори встановили, що всі 15 рішень щодо зобов’язання повернення отриманих грошей до бюджету за 2020 рік не виконані. Отже, до бюджету не повернута незаконна державна допомога, визнана недопустимою для конкуренції.

При цьому Антимонопольний комітет не володіє інформацією про фактичні розміри коштів, які підлягають поверненню, оскільки не всі надавачі державної допомоги надають таку інформацію. Як наслідок, сума державної допомоги, що визнана недопустимою для конкуренції і має бути повернута до відповідного бюджету, визначена лише у 6 із 15 рішеннях в розмірі 149 млн грн.

Крім того, у 2020 році інформація щодо виконання або невиконання рішення АМКУ про припинення або повернення незаконної державної допомоги до реєстру не вносилась.

У 2020 році Комітет припинив контролювати правильність і своєчасність зарахування до держбюджету плати за подання скарги щодо процедур закупівлі до органу оскарження. В результаті у Звіті АМКУ відображена неповна сума коштів, які надійшли за подання таких скарг – 37 млн гривень. При цьому, за даними Державної казначейської служби, загальна сума таких коштів за 2020 рік становить майже 70 млн гривень.

Також АМКУ не затвердив річний план роботи на 2020 рік. Це унеможливлює встановлення повноти відображення роботи органу щодо захисту економічної конкуренції на окремих ринках.

Аналіз Рахункової палати підтвердив інформацію щодо сплати протягом 2020 року суб’єктами господарювання до держбюджету штрафів та пені на загальну суму понад 2,9 млрд грн (89% обсягу накладених штрафів). Понад 99% з них були сплачені за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, допущених у попередні роки.

Рішення про накладення значних штрафів не виконуються суб’єктами господарювання добровільно, а оскаржуються до суду. Тому із 614 рішень про припинення/визнання порушення, прийнятих у 2020 році (понад 1,6 млрд. грн), до державного бюджету суб’єктами господарювання сплачено за 219 рішеннями майже 25 млн грн штрафів (1,5% загального розміру накладених штрафів за рік). Для порівняння: у 2019 році із 854 рішень про припинення/визнання порушення (майже 9 млрд грн) до державного бюджету сплачено за 244 рішеннями понад 18 млн грн, або 0,2% загального обсягу накладених штрафів.

У підсумку Рахункова палата, зокрема, рекомендує Антимонопольному комітету розглянути можливість створення відкритого реєстру розпочатих досліджень, завершити розпочаті дослідження ринків, за можливості висвітлювати в річному Звіті інформацію щодо змін на товарних ринках і стану конкуренції на них у порівнянні з попередніми періодами тощо.

Звіт та рішення за результатами аналізу будуть опубліковані на офіційному веб-сайті Рахункової палати.