Валерій Пацкан: Рахункова палата знайшла додаткові резерви за чотирма джерелами доходів загалом на 32,7 млрд грн

20.10.2021 13:05

Рахункова палата знайшла додаткові резерви за чотирма джерелами доходів загалом на 32,7 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, презентуючи у Верховній Раді Висновки за результатами експертизи проєкту Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

«Рахункова палата знайшла додаткові резерви за чотирма джерелами доходів, які не враховані у законопроєкті, загалом майже на 33 млрд грн. І я сподіваюся, що в остаточній редакції бюджет закону вони будуть враховані», − сказав Валерій Пацкан.

Голова Рахункової палати відмітив, що Уряд вперше затвердив Бюджетну декларацію на три роки і державний бюджет 2022 має формуватися з врахуванням її показників та визначених стратегічних орієнтирів. Водночас, додав він, прогноз Уряду щодо зростання реального ВВП на 3,8% є дещо оптимістичним. «Динаміка основних економічних показників цього року, тенденції на світових ринках свідчать, що таке зростання може не відбутися. Жовтневе погіршення прогнозу розвитку економіки України від МВФ тільки підтверджує цей факт. Як наслідок, зростає ризик ненадходження доходів бюджету у визначених обсягах, що може збільшити тиск на бюджетну систему»,  підкреслив Валерій Пацкан.

Рахункова палата також вважає за необхідне при доопрацюванні проєкту бюджету звернути увагу на формування окремих видатків. «Наступного року на виплату пільг і житлових субсидій передбачено на 3,2 млрд грн більше, ніж цього року. Але, якщо зростатимуть ціни на газ і збільшиться кількість субсидіантів, може виникнути додаткова потреба у коштах»,  сказав Валерій Пацкан. Крім того, зауважив він, в проєкті державного бюджету на 5,3 млрд грн збільшені видатки для Пенсійного фонду, але при цьому уже за цей рік на 10 млрд грн збільшилася сума непогашених позик, наданих Фонду з ЄКР. «Станом на 1 жовтня Пенсійний фонд має заборгованість перед Казначейством понад 75 млрд гривень. Нарощення позик Пенсійного фонду, неповернення їх в кінці року, що спостерігається два роки поспіль, є значним фіскальним ризиком для бюджетної стабільності»,  наголосив Валерій Пацкан.

Голова Рахункової палати також зауважив, що за низкою бюджетних програм на 15,5 млрд грн не розподілені субвенції між місцевими бюджетами і це посилює ризик несвоєчасного перерахування і неефективного використання коштів платників податків.

Ще одне питання – розмір прожиткового мінімуму. Голова Рахункової палати зауважив, що у 2022 році номінальний прожитковий мінімум на одну особу зросте на 8,2% або 196 гривень, до 2 тис. 589 грн, але реально прожитковий мінімум зросте лише на 2%. «Рахункова палата неодноразово наполягала на необхідності змін підходів до формування розміру прожиткового мінімуму. Адже реальний прожитковий мінімум, розрахований Мінсоцполітики, в 1,7 раза більший, ніж закладений в проєкті бюджету. Але сподіваюся, що попри всі виклики, які нас очікують наступного року, Уряд продовжить розпочату ним політику на зменшення дефіциту бюджету та боргу»,  зазначив він.

Валерій Пацкан також підкреслив, що Рахунковій палаті цьогоріч виповнюється 25 років. «Із самого початку наші фахівці здійснюють експертизу бюджету. За цей час ми знайшли понад 160 млрд грн резервів збільшення доходів»,  наголосив він.