Валерій Пацкан: Майже половину видатків держбюджету в 2023 році спрямують на нацбезпеку і оборону

30.09.2022 15:50

У проєкті державного бюджету на 2023 рік передбачено виділити 1,1 трлн грн на національну безпеку та оборону, що становить майже половину загальних видатків на весь рік.

Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, презентуючи висновки за результатами експертизи проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Голова Рахункової палати зауважив, що відсутність повної поточної статистичної інформації, високий ступінь невизначеності щодо тривалості і наслідків війни вкрай ускладнили як прогноз основних показників бюджету-2023, так і їх оцінку.

Коментуючи ситуацію з видатками, він зауважив, що всього пропонується встановити 2,5 трлн грн видатків держбюджету на 2023 рік, що на 5% менше, ніж цьогоріч.

«Очевидно, що війна коштує дорого. В усіх значеннях. Тож не дивно, що найбільше коштів з бюджету спрямують на нацбезпеку і оборону - 1,1 трлн грн. Це на 244 млрд грн, або 28%, більше, ніж затверджено на 2022 рік. Це гроші на закупівлю і ремонт військової техніки, засобів і обладнання, забезпечення діяльності Збройних Сил України та інші оборонні і безпекові потреби”, - розповів Валерій Пацкан

Також левова частина коштів передбачена на соціальну підтримку українців в час війни, зауважив Валерій Пацкан.

 Голова Рахункової палати підкреслив, що наступного бюджетного року спрямують 57,6 млрд грн на допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання. Це на 10 млрд більше, ніж цьогоріч.

Понад 41% коштів, передбачених Міністерству соцполітики, планується спрямувати на соціальний захист дітей та сім’ї, громадян, які потрапили у складні життєві обставини та на підтримку малозабезпечених сімей.

“Держава піклуватиметься про своїх громадян, які внаслідок російської агресії змушені були покинути свої домівки, які втратили житло, роботу і починають життя фактично з нуля на новому місці.  Водночас відсутність актуальних даних обліку вразливих категорій осіб, які в умовах воєнного стану постійно змінюються, створює ризик неналежної обґрунтованості прогнозних видатків на ці цілі”, - зазначив Голова Рахункової палати.

Він також зауважив, що у 2023 році уряд пропонує передбачити 19,4 млрд грн у спеціальному фонді держбюджету на нову бюджетну програму Міністерства фінансів «Фонд ліквідації наслідків збройної агресії». Планується, що він акумулюватиме кошти, отримані від примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів, а також кошти, що перераховує Нацбанк відповідно до закону про НБУ. 

«Кошти з цього фонду пропонують спрямувати на ліквідацію гуманітарних, соціальних та економічних наслідків, спричинених збройною агресією росії проти України», - зауважив Валерій Пацкан.

Щодо ситуації з доходами на наступний рік, Голова Рахункової палати зазначив, що в умовах російської військової агресії запропоновані у законопроєкті доходи держбюджету на 17,6% менші, ніж затверджено в законі на 2022 рік. Вони становлять 1,3 трлн гривень. Однак, за оцінкою Рахункової палати, є суттєві ризики ненадходження окремих доходів у передбачених обсягах.