Через війну суттєво зменшилися надходження до бюджету рентної плати за використання природних ресурсів

10.01.2023 08:04

Через повномасштабну війну росії проти України державний та місцеві бюджети лише за перше півріччя 2022 року втратили понад 3 млрд грн ренти. 

Про це йдеться у Звіті про результати аналізу фактичного стану та оцінки впливу законодавства на повноту нарахування і своєчасність надходження рентної плати до державного та місцевого бюджетів. Відповідальний за проведення аналізу – член Рахункової палати Цезар Огонь.

У першому півріччі 2022 року зменшилися надходження ренти за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України в 2,4 раза, за лісокористування – 1,4 раза.

Зміни до законодавства, які набрали чинності протягом 2020 – І півріччя 2022 року, сприяли збільшенню надходжень рентної плати до державного та місцевих бюджетів. Впродовж 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 178 млрд грн ренти. Її частка у податкових надходженнях збільшилася з 6% до майже 11%. Ще понад 18 млрд грн ренти надійшло до місцевих бюджетів, і її частка у податкових надходженнях збільшилася з 1,6% до майже 3%.

За цей час найбільше ренти надійшло до зведеного бюджету за користування надрами – 91,5% (179 млрд грн).  Це зумовлене збільшенням у 2021 році більше ніж утричі ціни на природній газ для населення, виробників теплової енергії та імпортованого палива. Крім того, в першому півріччі цього року підвищили в 2,8 раза ціну на залізну руду. Надходження ренти також збільшилося внаслідок законодавчих змін щодо встановлення розміру плати за видобування бурштину, збільшення ставки за користування окремими корисними копалинами та надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин. Крім того, був визначений розмір рентабельності гірничого підприємства, запроваджений коригуючий коефіцієнт щодо видобування руд заліза, змінений порядок оподаткування і запроваджений спецмеханізм справляння ренти для газовидобування.

Водночас, зміни до Податкового кодексу, які повинні були оптимізувати податкове навантаження на газовидобувні підприємства в умовах війни, призвели до недонадходження 0,8 млрд грн лише по Дніпропетровській області за травень-липень 2022 року.

Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 6 млрд грн ренти за користування радіочастотним ресурсом (РЧР). При цьому є ризик зменшення надходжень, оскільки через війну у 8,5 рази у порівнянні з двома попередніми роками, зменшилася кількість виданих ліцензій на користування РЧР, і у 3,5 рази  ліцензій на мовлення та провайдерів програмної послуги.

За цей час за лісокористування до держбюджету надійшло 1,6 млрд грн рентної плати, а до місцевих  2,3 млрд гривень. Із 1 січня 2022 року ставку відповідної ренти підняли на 14,5%. Але через тимчасову окупацію росією частини територій України, де заготовлялася деревина, в першому півріччі цього року надходження ренти до бюджетів всіх рівнів зменшилася майже на 31%.

За водокористування до держбюджету надійшло 2 млрд грн ренти. Хоча кількість її платників за два роки зменшилась майже на 21%, надходження зросли на 11% у 2020 році порівняно з попереднім роком, на 7,5% – у 2021 році відповідно. В першому півріччі 2022 року через війну недонадходження ренти до зведеного бюджету становлять 162,3 млн грн., а 69% її платників не сплачували її.

За 2,5 роки до держбюджету надійшло понад 3,5 млрд грн ренти за транспортування. Із них понад 80%  транзитне транспортування аміаку, за яке щороку державі сплачували понад 1 млрд гривень. Саме стільки становлять недонадходження на сьогодні через військову агресію. Адже за 9 місяців 2022 року порівняно з відповідним періодом минулого року транзит аміаку трубопроводами України зменшився майже вчетверо. Діяльність єдиного в Україні оператора магістрального аміакопроводу припинена.

Рішення та Звіт будуть опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.