На капремонт будівлі Національної опери України за 4 роки не виділили необхідного фінансування

17.01.2023 09:00

Міністерство культури та інформаційної політики України має невідкладно активізувати проведення капітального ремонту підземних споруд Національного академічного театру опери та балету України імені Т. Г. Шевченка (далі – Театр), які тривалий час перебувають в аварійному стані, що створює ризики безпечної експлуатації будівлі.

Про це йдеться в Звіті про результати аудиту ефективності використання коштів, виділених із державного бюджету на фінансову підтримку державного підприємства “Національний академічний театр опери та балету України імені Т. Г. Шевченка”, використання і розпорядження ним об’єктами державної власності, належними державі матеріальними та іншими активами, що мають фінансові наслідки для державного бюджету. Відповідальний за його проведення – член Рахункової палати Андрій Дідик.

Міністерство як головний розпорядник бюджетних коштів упродовж 2019−2022 років не забезпечило потребу Театру у капітальних видатках, яка становила близько 136 млн грн, на збереження та утримання будівлі, що є об’єктом державної власності.

Подальше невжиття Міністерством заходів щодо виділення капітальних видатків бюджету створює ризики експлуатації будівлі Театру, що не гарантуватиме у подальшому відповідної безпеки глядачів. Підземні споруди будівлі Театру по вул. Володимирська, 50 − пам'ятці архітектури та містобудування місцевого значення, мають аварійний стан.

Внаслідок незабезпечення головним розпорядником бюджетних коштів потреби в капітальних видатках Театром нерезультативно витрачені кошти державного бюджету в сумі майже 41 млн гривень. Зокрема, у 2018 році 38,3 млн грн витратили на інженерне обладнання для переоснащення підземних споруд, але воно досі не змонтоване та не введене в експлуатацію. Крім того, 2,6 млн грн витратили на виготовлення у 2019-2020 роках проєктно-кошторисної документації, яка на час завершення аудиту залишається невикористаною, втрачає актуальність і потребуватиме додаткових видатків державного бюджету на оновлення у разі використання у майбутньому.

Аудит виявив, що Міністерство та Театр неповною мірою визначили потребу у видатках бюджету, не забезпечили результативного та економного використання бюджетних коштів. Діяльність Театру впродовж 2020–2021 років і I півріччя 2022 року координувало Міністерство, хоча цим мало займатися створене у 2019 році Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

За відсутності належного контролю з боку Міністерства, незважаючи на наявність протягом тривалого часу значної кількості вакантних посад, не вживалися дієві заходи щодо ініціювання Театром їх скорочення. Як наслідок, допущене неекономне використання 15,3 млн грн на оплату праці працівників Театру.

Також за безконтрольності Міністерства не дотримано положень нормативно-правових актів, що регламентують деякі питання оплати праці працівників національних закладів культури, відповідно до яких додаткові коефіцієнти підвищення посадових окладів застосовуються не для всіх, а для окремих категорій працівників таких закладів. Як наслідок, Театром неекономно витрачені бюджетні кошти на оплату праці в сумі 3,8 млн гривень.

Міністерство як уповноважений орган управління не забезпечило затвердження стратегічних планів розвитку Театру та належного визначення ним окремих показників у фінансових планах, які встановлювалися на рівні нижчому, ніж були фактично досягнуті у минулих роках.

Крім того, на витрати передчасно списали понад 20 млн грн, розміщених Театром на рахунках в ПАТ «Банк «Київська Русь», до завершення ліквідації банку як юридичної особи.

Також Міністерство не забезпечило належної організації функціонування системи внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту, а також належного контролю за виконанням попередніх рекомендацій Рахункової палати, що призвело до триваючого нерезультативного та неекономного використання Театром бюджетних коштів.

Рішення та Звіт опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.