Внаслідок повномасштабної війни істотно знизилися надходження непрямих податків у держбюджет

03.02.2023 08:40

Внаслідок повномасштабної війни росії проти України істотно знизилися надходження непрямих податків, які є найбільшим джерелом формування дохідної частини держбюджету. Тільки через тимчасово запроваджені з початку повномасштабного вторгнення податкові і митні пільги у І півріччі 2022 року до держбюджету не надійшло щонайменше 56 млрд гривень.

Про це йдеться у Звіті про результати аналізу фактичного стану та оцінки впливу законодавства на повноту і своєчасність сплати непрямих податків до державного бюджету. Відповідальний за підготовку Звіту – член Рахункової палати Цезар Огонь.

Зміни до законодавства, які набрали чинності протягом 2020 – І півріччя 2022 років, спрямовані на поліпшення адміністрування непрямих податків, розширення бази оподаткування та збільшення ставок із акцизного податку, вивізного мита, а також запровадження податкових пільг. При цьому дієва система контролю за справлянням цих податків, повнотою і своєчасністю їх надходження до державного бюджету не була запроваджена. Попри те, що загальна сума надходжень непрямих податків зростала протягом 2020–2021 років, їх питома вага у надходженнях державного бюджету зменшувалася.

Упродовж 2020 – І півріччя 2022 років до держбюджету надійшло понад 1,5 трлн грн непрямих податків. Їх частка у податкових надходженнях дохідної частини держбюджету у 2020 році становила майже 67%, однак у І півріччі 2022 року зменшилася до 58%. Це переважно пов’язано з військовою агресією російської федерації проти України, введенням воєнного стану, запровадженням низки митних і податкових пільг для підтримки економіки та обороноздатності країни, обмеженням продажу алкоголю, що призвело до тимчасової зупинки деяких підприємств або взагалі припинення роботи через бойові дії, як у Харківській, Херсонській, Миколаївській й Запорізькій областях.

Водночас у червні 2022 року почали діяти зміни до законодавства, які дали змогу збільшити частку непрямих податків у податкових надходженнях до 62% за 9 місяців 2022 року.

Протягом 2,5 років до держбюджету надійшов 1,1 трлн грн податку на додану вартість, а недонадходження через запровадження нових податкових пільг із ПДВ становили майже 53 млрд гривень. При цьому лише у І півріччі 2022 року за рахунок звільнення від оподаткування ПДВ імпорту товарів (продукції), які ввозились суб’єктами господарювання – платниками єдиного податку певних груп, та імпорту автівок недонадходження становили понад 20 млрд гривень.

Аналіз засвідчив: упродовж 2020–2021 років збільшувалися надходження акцизного податку, які за 2 роки становили майже 301 млрд гривень. Водночас у І півріччі 2022 року внаслідок військової агресії російської федерації проти України ситуація значно погіршилася. Порівняно з аналогічним періодом 2021 року надходження акцизу зменшилися майже на 40%. Загалом за цей час до держбюджету надійшло понад 43 млрд грн акцизного податку.

Через війну запроваджені додаткові пільги та стимули для підтримки економіки і громадян, зокрема, пільгове оподаткування усіх транспортних засобів, які ввозилися фізособами. Як наслідок, стрімко збільшилася кількість ввезення в Україну вживаних легкових авто як преміумкласу, так і економсегменту, а держава не отримала понад 13,1 млрд гривень. Негативно на повноту сплати акцизу вплинуло скасоване із січня 2022 року маркування марками акцизного податку неігристих вин та зброджених напоїв, оскільки ускладнився контроль за обігом цієї продукції. Так, за даними ДПС, обсяги замовлення марок акцизного податку для маркування вітчизняної та імпортованої виноробної продукції на І півріччя 2022 року скоротились майже в два рази (до 79,5 млн шт.) порівняно з відповідним періодом 2021 року (156,9 млн штук).

Протягом 2020 – І півріччя 2022 років держбюджет отримав 76,5 млрд грн мита, у т.ч. 72,1 млрд грн ввізного мита і 2,7 млрд грн вивізного й 1,7 млрд грн особливих видів мита. У І півріччі 2022 року через запровадження пільг недонадходження ввізного мита майже втричі перевищили надходження цього податку. Незважаючи на логістичні труднощі з вивезенням вітчизняних товарів через блокування росією морських шляхів і обмежений пропуск на сухопутних кордонах України, вдалося збільшити експорт товарів (переважно насіння соняшнику) до 1,1 млн тонн. Як наслідок, за цей період на 639 млн грн порівняно з першим півріччям 2021 року зросли надходження вивізного мита.

Аудитори Рахункової палати виявили, що майже половина платників ПДВ та 20% платників акцизного податку не подавали податкової звітності із березня 2022 року, скориставшись відповідними змінами в законодавстві, що вплинуло на зменшення надходжень цих податків до державного бюджету. Водночас звільнення від відповідальності платників у разі неможливості виконання своїх обов’язків під час дії воєнного стану, зупинення проведення документальних перевірок та перебігу строків, визначених податковим законодавством, призвели, зокрема, до збільшення у І півріччі 2022 року податкового боргу з ПДВ і акцизного податку на 6,1 млрд гривень.

Рішення та Звіт будуть оприлюднені на офіційному вебсайті Рахункової палати.