Виконання рекомендацій у сфері економіки, цифрової трансформації, захисту конкуренції та управління держмайном. Аналіз за 2020-2024 роки

23.04.2025 10:36

Посилено відповідальність за порушення конкурентного законодавства, схвалено Національну програму інформатизації та Стратегію реформування публічних закупівель до 2026 року. Цих та інших заходів вжито на виконання рекомендацій Рахункової палати, наданих упродовж 2020-2024 років об’єктам контролю у сфері економіки, цифрової трансформації, захисту економічної конкуренції та управління державним майном.

Звіт за підсумками аналізу виконання цих рекомендацій ухвалено на засіданні 22 квітня. Відповідальний за ці контрольні заходи – член Рахункової палати Геннадій Пліс.

Під час проведеного аналізу проаналізовано результати 22 контрольних заходів, проведених Рахунковою палатою у зазначеному періоді. За їх наслідками надано 207 рекомендацій. З них наразі впроваджено 172 (83,1 %). При цьому об’єктами контролю були Міністерство економіки України, Міністерство цифрової трансформації України (далі – Мінцифри), Державне підприємство «ДІЯ» (далі – ДП «ДІЯ»), Антимонопольний комітет України, Фонд державного майна України (далі – ФДМУ), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (далі – НКРЗІ), державне підприємство «Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» (далі – ДП «Пуща-Водиця»).

Переважна частина наданих рекомендацій стосувалася вдосконалення організаційно-адміністративних функцій, решта — врегулювання нормативно-правового регулювання діяльності.

«У цілому аналіз засвідчив важливість впливу рекомендацій Рахункової палати на зміни у сферах економічної діяльності, цифрової трансформації, захисту економічної конкуренції та управління державним майном. У результаті їх реалізації ухвалено чотири закони, п’ять рішень Кабінету Міністрів України, 18 інших розпорядчих документів», – зауважив Геннадій Пліс.

Зокрема, виконання рекомендацій Рахункової палати у цих сферах сприяло:

- оптимізації оподаткування об’єктів державної власності у сфері цифровізації;

- посиленню відповідальності за порушення антимонопольного законодавства завдяки оновленню профільного закону про економічну конкуренцію;

- удосконаленню законодавства про управління держмайном, зокрема у сфері санкційної політики, зареєстровано 137 прав власності на вилучені активи, що підпадають під дію санкційного законодавства;

- прийняттю Закону України «Про Національну програму інформатизації», який врегульовує цифрову трансформацію на державному рівні;

-  затвердженню Стратегії реформування системи публічних закупівель на 2024–2026 роки.

Міністерство економіки України і Антимонопольний комітет України вперше врегулювали, а ФДМУ удосконалив методологію щорічного звітування про результати своєї діяльності.

Наразі, згідно з аналізом, найвищі показники виконання рекомендацій у ДП «ДІЯ» та НКРЗІ (100 %) та Мінцифри (96 %). Найменше рекомендацій реалізовано ДП «Пуща-Водиця» (33,3 %).

Серед основних причин невиконання рекомендацій – обставини, пов'язані з військовою агресією рф, зміни у законодавстві, що призвели до втрати актуальності рекомендацій, а також несвоєчасність вжиття заходів щодо їх впровадження.

Присутні на засіданні представники об’єктів контролю висловили готовність до подальшого виконання рекомендацій. А Рахункова палата продовжить моніторинг цього процесу та інформуватиме про його результати громадськість.