Валерій Пацкан: План видатків загального фонду держбюджету за перше півріччя не виконаний на 42,7 млрд грн

24.07.2019 11:23

За січень−червень 2019 року план видатків загального фонду державного бюджету не виконаний на 42,7 млрд грн. Найбільше не проведені у запланованих обсягах видатки на обслуговування державного боргу, надання трансфертів місцевим бюджетам і за бюджетними програмами, головними розпорядниками яких є чотири міністерства. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи виконання Державного бюджету України у першому півріччі 2019 року за наявною звітністю Державної казначейської служби України.

Валерій Пацкан зауважив, що загальний фонд державного бюджету у січні–червні цього року виконано з дефіцитом у сумі 8,7 млрд грн. Хоча передбачалося – 23 млрд грн. Виконання державного бюджету з меншим дефіцитом зумовлене тим, що не був виконаний план видатків на 42,7 млрд грн (у першому кварталі – на 21,1 млрд грн), або 8,5%.

Так, найбільше не проведені у запланованих обсягах видатки на обслуговування державного боргу на 8,7 млрд грн, надання трансфертів місцевим бюджетам – на 4,8 млрд грн. Крім того, не проведені в запланованих обсягах видатки за бюджетними програмами, головними розпорядниками яких, зокрема, є: Міністерство оборони – на 4 млрд грн (переважно на забезпечення діяльності Збройних Сил України, підготовку кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни); Міністерство охорони здоров’я – на 3,9 млрд грн (забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру); Міністерство внутрішніх справ – на 3,2 млрд грн (забезпечення виконання завдань і функцій Національної гвардії та діяльності підрозділів, установ, закладів Національної поліції та Державної служби з надзвичайних ситуацій); Міністерство соціальної політики України – на 2,4 млрд грн (виплата пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі).

«Те, що видатки не були проведені у запланованих обсягах зумовлено низкою причин. Зокрема, через зміцнення гривні відбувається економія видатків на обслуговування державного боргу. Державні програми соціального захисту населення виконуються виключно в межах фактичних зобов’язань. Крім того, виконавська дисципліна учасників бюджетного процесу на дуже низькому рівні», − зазначив Валерій Пацкан.

Він також відзначив, що попри зростання економіки план доходів загального фонду не виконано на 28 млрд грн (у першому кварталі – на 16 млрд грн), або 5,9%. Зокрема, не виконано план надходження податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів на 19,3 млрд грн (12,4%). Це, зокрема, зумовлено відхиленням середнього за січень–червень фактичного курсу гривні до долара США від прогнозного, врахованого в розрахунках показників державного бюджету. Також не виконано план надходжень частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету, та дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, – на 13 млрд грн (35,9%). Причина − перерахування окремими суб’єктами господарювання (зокрема НАК „Нафтогаз України”) дивідендів на державну частку в розмірах менших, ніж затверджено Кабінетом Міністрів.

Не виконано план надходжень ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування – на 9,8 млрд грн (21,9%). Акцизний податок з вироблених в Україні тютюну і тютюнових виробів не виконаний на 8,8 млрд грн (33,5%), і все через завищення плану надходжень цього податку (при зростанні ставок податку на 20% плановий показник перевищує надходження за відповідний період попереднього року в 1,7 раза).

«До джерел фінансування загального фонду державного бюджету недоотримали 9,8 млрд грн, або 3,8% плану. Не виконаний план надходжень від державних запозичень на 10,3 млрд грн, або 4,1% і приватизації державного майна на 6 млрд грн, або 95,8%. Натомість отримано 6,5 млрд грн надходжень, що не планувалися − Фонд гарантування вкладів фізичних осіб достроково погасив векселі, які видавав в обмін на облігації внутрішньої державної позики, − зазначив Валерій Пацкан. − У результаті план надходжень загального фонду державного бюджету не виконано на 38,3 млрд грн (у першому кварталі – на 31,6 млрд грн), або 5,2%. І ми змушені констатувати збільшення ризиків невиконання видатків та надання кредитів».

За словами Голови Рахункової палати, якщо ці тенденції зберігатимуться, то ризики невиконання державного бюджету за підсумками року збільшуватимуться.

У серпні Рахункова палата розгляне і затвердить висновок за результатами аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2019 рік у першому півріччі.