Для запровадження телемедицини в діючих сільських амбулаторіях закуплено менше 2% запланованого обладнання – Рахункова палата

19.11.2019 12:02

В Україні для діючих медичних амбулаторій закупили менше 2% від запланованого обсягу телемедичного обладнання для надання відповідних послуг. Про це свідчать результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. Відповідальний за організацію та проведення аудиту – заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер.

Станом на 1 серпня Мінрегіон, як головний розпорядник коштів, затвердив розподіл майже 241 млн грн для закупівлі 2497 комплектів телемедобладнання. Його мали закупити для 2204 амбулаторій. За фактом – придбано лише 43 для медзакладів Кіровоградської області, що становить менше ніж 2% від запланованого.

Рахункова палата перевірила ситуацію з закупівлею телемедобладнання у Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Чернігівській областях. Виявлено, що в них для діючих амбулаторій не придбано жодного з 194 запланованих комплектів.

Водночас аудитори встановили, що телемедобладнання, придбане в рамках кошторисної вартості будівництва амбулаторії, не монтується і не використовується через неготовність більшості об’єктів будівництва. Ще одна причина – відсутність в амбулаторіях широкосмугового доступу до Інтернету, яке потрібне для надання відповідних медичних послуг. Проте управлінських рішень щодо підготовки робочих проєктів і закупівлі робіт з кабельного під’єднання амбулаторій до Інтернету не прийнято.

На початку поточного року Міністерство охорони здоров’я повідомило обласні державні адміністрації про намір в рамках субвенції оснастити амбулаторії первинної медичної допомоги необхідним комплектом телемедобладнання.

Зокрема, йдеться про закупівлю комплектів, які складаються з оглядової камери, дерматоскопу, монітору життєво важливих показників із цифровим інтерфейсом, 12-канального електрокардіографа із цифровим інтерфейсом та спірометру. Вартість комплекту не має перевищувати 110 тис. грн, з яких 99 тис. грн – покриваються коштами субвенції.

Основні умови придбання – можливість запису та передачі отриманих результатів в електронному вигляді для використання в телемедицині, наявність в комплекті необхідного програмного забезпечення, а також проведення навчання медичних працівників. Водночас, Міністерство охорони здоров’я не повідомило, що в обов’язковому порядку амбулаторії повинні мати широкосмуговий доступ до Інтернету. Тому, на думку аудиторів, це створило ризик невикористання придбаного обладнання як засобу телемедицини.

Мінрегіон, як головний розпорядник субвенції, впродовж першого півріччя поточного року отримав пропозиції від всіх облдержадміністрацій щодо дооснащення амбулаторій телемедичним обладнанням. При внесенні пропозицій надавалися гарантії щодо забезпечення підключення цього обладнання до мережі Інтернет. Однак, по факту в низці випадків це не було підтверджено.

Аудитори Рахункової палати також виявили факти, коли кошти для придбання телемедобладнання виділялися двічі – для амбулаторії, яка будується, та діючої, що має бути закрита після будівництва нової.

Звіт і рішення про результати аудиту будуть оприлюднені на офіційному вебсайті Рахункової палати.