Валерій Пацкан: У 2019 році так і не розпочалося фінансування 14 бюджетних програм

31.01.2020 10:00

Через недоліки планування у 2019 році не було розпочато проведення видатків за 14 бюджетними програмами. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи результати виконання Державного бюджету за 2019 рік.

«Рахункова палата неодноразово наголошувала на необхідності підвищення якості планування бюджетних програм. Адже саме це призводить до систематичного невиконання видатків загального фонду державного бюджету. За підсумками 2019 року вони не виконані на 29,6 млрд грн (3%) від плану», – сказав Валерій Пацкан.

Наприклад, наголосив Голова Рахункової палати, видатки за бюджетними програмами Міністерства соціальної політики України не виконано на 2,2 млрд (1%), Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – на 1,2 млрд грн (7,8%), Міністерства освіти і науки України – на 0,7 млрд грн (2,6%), Центральної виборчої комісії – на 0,6 млрд грн (12,7%), Міністерства юстиції України – на 0,6 млрд грн (4,5%). 

«Взагалі не розпочато проведення видатків за 14 бюджетними програмами на суму майже 400 млн гривень. При цьому окремі головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили використання коштів на впровадження п’яти державних інвестиційних проєктів. І є ризик, що строки виконання робіт будуть перенесені та кошторисна вартість об’єктів будівництва зростатиме», – додав Валерій Пацкан.

Зокрема, не проведено видатки на будівництво клініко-симуляційного центру Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія» – 27 млн грн, відновлення об’єктів транспортної інфраструктури зони відчуження – 25,3 млн грн, реконструкцію рентген-радіологічного відділення ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» – 22,2 млн грн, заходи із забезпечення комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Львівській області – 10 млн грн, реконструкцію і розширення Національного інституту раку – 1 млн гривень.

Ще одне проблемне питання - не забезпечено своєчасного і повного розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку між адміністративно-територіальними одиницями й інвестиційними програмами і проєктами регіонального розвитку. За словами Голови Рахункової палати, це, зокрема призвело до того, що у 2019 році на впровадження цих проєктів перераховано на 1,7 млрд грн (23,5%), менше, ніж планувалося.

Через перерахування органами Казначейства субвенцій на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення у межах фактичних зобов’язань місцевих бюджетів видатки на надання пільг, субсидій і допомоги окремим категоріям громадян на 8,3 млрд грн (9,5%) менші плану. Зокрема, на надання різних видів допомоги перераховано субвенцію на 7 млрд грн (11,3%) менше плану.

Крім того, на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі видатки проведені на 2 млрд грн (8%) менше плану. Причина – несвоєчасність прийняття і запровадження порядку виплати пільг у грошовій формі.

Голова Рахункової палати також додав, що у 2019 році 181,8 млрд грн (16,9%) видатків державного бюджету спрямовано на пенсійні виплати. При цьому Державна казначейська служба України надала 118,7 млрд грн позик за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду України для виплати пенсій і допомоги. «Згідно з вимогами Бюджетного кодексу України ці кошти надаються на договірних умовах, без нарахування відсотків за користування і з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду. Однак на кінець року не повернено 1,1 млрд грн наданих позик», – зауважив Валерій Пацкан.