Валерій Пацкан: Через недоліки прогнозування курсу гривні, недонадходження до держбюджету у січні становили 2,3 млрд грн

13.02.2020 12:52

Через недоліки макроекономічного прогнозування, зокрема курсу гривні, недонадходження до державного бюджету у січні становили 2,3 млрд гривень. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан на засіданні Комітету Верховної Ради з питань бюджету.

Він відзначив, що Рахункова палата постійно моніторить і аналізує стан поточного виконання державного бюджету. «Звичайно січень не є показовим, але певні висновки щодо виконання плану основних показників державного бюджету можу висловити. Основний висновок такий – рік новий, а проблеми ті самі», - зазначив Валерій Пацкан.

«Почну з позитиву. Планові показники фінансування державного бюджету в частині надходжень, частка яких у загальному обсязі планових надходжень становить 48%, практично виконано. Йдеться насамперед про зовнішні та внутрішні запозичення і кошти від приватизації», - зауважив Голова Рахункової палати.

Натомість доходи загального фонду державного бюджету, додав Валерій Пацкан,  не виконано на 13,8 млрд грн, або 24,5%. «Таке суттєве невиконання спричинене насамперед низьким рівнем надходження митних платежів. Так, доходи, справляння яких контролюють митні органи, не виконано на 7,9 млрд грн, або 30,4%, - наголосив Голова Рахункової палати. - Чому так сталося? Знову доводиться говорити про якість макроекономічного прогнозування, на чому Рахункова палата наголошує не один рік. Судіть самі. Фактичний курс гривні у середньому за січень становив 24,1 гривні за долар США, тоді як у розрахунках показників доходів бюджету на 2020 рік враховано 27 гривень за долар США. За оцінкою Рахункової палати це призвело до недонадходження 2,3 млрд гривень».

Іншим чинником стало зменшення, порівняно з січнем попереднього року, імпорту товарів на 1% за умови прогнозованого на 2020 рік зростання на 11,3%.

План податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) із урахуванням бюджетного відшкодування не виконано на 2,5 млрд грн, або 26,7%.

«Маємо повторення торішньої ситуації, коли в січні надолужується бюджетне відшкодування, що стримується в кінці попереднього року. Так, у січні 2020 року відшкодовано 18 млрд грн, що в 1,8 раза більше, ніж у грудні 2019 року (9,8 млрд гривень)», - зазначив Валерій Пацкан.

Він додав, що акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів не виконано на 2,2 млрд грн, або 43,7%. «І знову тютюн. На проблеми планування й адміністрування цього податку Рахункова палата звертала увагу впродовж попереднього року і надавала відповідні пропозиції. Проте знову читаємо пояснення Міністерства фінансів, що платники реалізовували продукцію, з якої акциз сплачено. Тобто до чергового підвищення ставок податку», - підкреслив Голова Рахункової палати.

За таких умов видатки загального фонду проведено у сумі, що на 11,5 млрд грн, або 15,7%, менше плану на січень, зокрема на: соціальне забезпечення – на 2,9 млрд грн, або 10,4%; обслуговування державного боргу – на 2,4 млрд грн, або 35,3%; оплату праці – на 1,6 млрд грн, або 10,6%.

Також Валерій Пацкан зауважив, що в січні з єдиного казначейського рахунка надано позик на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду в сумі 8,9 млрд грн, із яких станом на 1 лютого не повернуто 3,7 млрд гривень.

«Користуючись нагодою, хочу звернути увагу на проблеми організації бюджетного процесу, що повторюються з року в рік. Так, на виконання вимог Бюджетного кодексу Кабінет Міністрів України мав затвердити у 30-денний термін з дня набрання чинності законом про державний бюджет порядки використання коштів за деякими бюджетними програмами. Тобто до 31 січня цього року. Станом на 12 лютого не затверджено 86% порядків використання коштів», - сказав Валерій Пацкан.

Крім того, зауважив Голова Рахункової палати, згідно з законом, паспорта бюджетних програм мають затверджуватися у 45-денний термін з дня набрання чинності законом про державний бюджет. Тобто до 15 лютого цього року. Станом на 12 лютого, не затверджено 87% загальної кількості паспортів бюджетних програм, які мали затверджуватися.

«Пропоную Міністерству фінансів разом із головними розпорядниками бюджетних коштів якомога швидше завершити всі організаційні процедури і створити передумови для проведення передбачених у законі про державний бюджет видатків», - зазначив Валерій Пацкан.