Валерій Пацкан: Невиконання плану доходів державного бюджету у 2019 році майже на 38 млрд грн – найбільше з 2015 року

21.02.2020 11:10

Невиконання плану доходів державного бюджету у 2019 році майже на 38 млрд грн є найбільшим з 2015 року. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи Звіт про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2019 році.

«Рахункова палата ознайомилася зі Звітом. І в межах нашої компетенції маємо декілька коментарів щодо окремих досягнень Уряду у 2019 році», − сказав він.

За словами Валерія Пацкана, у звіті Уряду відмічено, що виконання затвердженого Законом України „Про Державний бюджет України на 2019 рік” показника дохідної частини державного бюджету становило 99,1%. «Проте виконання плану доходів, з урахуванням змін, внесених розпорядниками бюджетних коштів, становило 96,3%. Невиконання плану доходів на 37,8 млрд грн є найбільшим з 2015 року. І це після внесення змін у четвертому кварталі до державного бюджету, зокрема зменшення доходів державного бюджету на 20,1 млрд гривень», − сказав Голова Рахункової палати.

Також він зауважив, що дохідну частину держбюджету вдалося наповнити за рахунок наперед сплачених податків. «Наприклад, у грудні 2019 року сума наперед сплачених податків збільшилась на 9,4 млрд гривень. У грудні 2018 року показник був 3,9 млрд грн», − зауважив Валерій Пацкан.

Він підкреслив, що основна причина невиконання доходів − низька якість макроекономічного прогнозу, про що Рахункова палата неодноразово зазначала.

Крім того, у звіті Уряду зазначено, що минулого року чистий приплив прямих іноземних інвестицій у порівнянні з 2018 роком збільшився на 100 млн дол. США і становив 2,5 млрд гривень. Однак, за словами Валерія Пацкана, такий обсяг іноземних інвестицій на третину менше прогнозованого Урядом на 2019 рік обсягу. Інвестиції мали становити 4 – 4,5 млрд дол. США.

Ще одне проблемне питання − збалансування бюджету Пенсійного фонду, яке невідкладно потрібно вирішувати. За словами Голови Рахункової палати, уряд наголошує на зростанні середнього розміру пенсії з початку 2019 року на 16,5%. «Без сумніву це позитивно. Але при цьому видатки державного бюджету на пенсійні виплати щороку збільшуються. У 2019 році вони становили майже 17% усіх видатків державного бюджету – близько 182 млрд гривень. Крім того, загальний обсяг наданих Казначейством за 2019 рік позик на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду, порівняно з 2018 роком, зріс на 32,6%. То ж ця проблема має невідкладно вирішуватися», − додав Валерій Пацкан.

Він також зауважив, що Уряд наголошує на утриманні дефіциту бюджету в межах, визначених законом. Водночас, підкреслив Валерій Пацкан, менший від затвердженого дефіцит державного бюджету досягнуто за рахунок неповного здійснення запланованих видатків і надання кредитів. «Але хочу звернути увагу, що минулого року дефіцит був найбільшим за останні п’ять років і становив 78,0 млрд грн», − сказав Голова Рахункової палати.

За словами Валерія Пацкана, у звіті Уряду також стверджується про зменшення витрат платників податків на обслуговування боргів. «Якщо порівняти з 2018 роком, то насправді видатки на обслуговування державного боргу у 2019 році зросли на 3,8 млрд грн, або 3,3%», − додав Валерій Пацкан.