Реформа та інституційна спроможність Рахункової палати: очільники ВОА країн-членів EUROSAI провели робочу зустріч з керівництвом Верховної Ради України

04.06.2024 12:07

Про контроль ефективності використання макрофінансової допомоги Україні від країн-партнерів, процес реформування Рахункової палати, можливості для посилення її незалежності та інституційної спроможності йшлося на зустрічі керівників вищих органів аудиту (ВОА) Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини та Чехії, керівництва Рахункової палати та керівництва Верховної Ради України й народними депутатами.

Зустріч відбулася з рамках триденного робочого візиту керівників ВОА країн-членів EUROSAI до України. Зокрема, з робочим візитом прибули Президент Вищого аудиторського офісу Чеської Республіки Мілослав Кала, Державний контролер Естонської Республіки Янар Хольм, Генеральний контролер Державного контролю Латвійської республіки Едгарс Корчагінс, Генеральний аудитор Державного контролю Литовської Республіки Міндаугас Маціяускас, Президент Вищого аудиторського офісу Словацької республіки Любомір Андраши та Віце-президент Вищої палати контролю Республіки Польща Яцек Козловскі.

Під час зустрічі з делегацією Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук подякував партнерам за підтримку та солідарність. Спікер ВРУ розповів партнерам про особливості реалізації парламентського контролю у сфері державних фінансів в Україні та окремо зупинився на реформуванні Рахункової палати. Адже, за його словами, це питання є важливим у контексті здійснення незалежної перевірки законності та ефективності використання макрофінансової допомоги країн-партнерів. Руслан Стефанчук також наголосив, що з цією метою постійно вивчаються кращі практики іноземних аудиторських органів для покращення роботи Рахункової палати.

Своєю чергою керівниця Комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа, яка очолює робочу групу з напрацювання законодавчих змін щодо діяльності Рахункової палати, розповіла про ключові новації, які розглядає робоча група. Принагідно керівниця Комітету ВРУ з питань бюджету запросила експертів EUROSAI доєднатися до цієї законотворчої роботи. 

У відповідь очільники ВОА висловили готовність надавати всебічну підтримку парламенту та Рахунковій палаті й ділитися досвідом реформування вищих органів аудиту у своїх країнах. Під час дискусії йшлося, зокрема, про досвід зміцнення незалежності Рахункової палати, про надання інституції можливості проводити аудити використання коштів місцевих бюджетів, про статус аудиторів та формування ефективної співпраці з парламентом.

Президент Вищого аудиторського офісу Чехії Мілослав Кала наголосив, що партнери, в тому числі і присутні на зустрічі, уже працюють над кейсом підтримки України в рамках окремої робочої групи EUROSAI.

Керівники ВОА Словаччини та Польщі зосередилися на питанні незалежності Рахункової палати, зокрема, фінансової. Партнери наголосили, що здійснення планування та фінансування бюджету ВОА об’єктами її ж контролю (Уряд та Міністерство фінансів) може викликати сумніви щодо незалежності вищого органу аудиту. Колеги запропонували свою допомогу та консультації  з зазначеного питання, оскільки пройшли схожий шлях реформування.

Також під час дискусії партнери особливу увагу звернули на незалежність Рахункової палати у виборі нею тем аудитів та об’єктів контролю, наголошуючи, що інституція може розглядати та брати до уваги зовнішні пропозиції щодо цього (наприклад, від народних депутатів), водночас ці пропозиції не носять зобов’язальний характер.

Загалом щодо співпраці з парламентом, то цей напрямок учасники делегації визнали одним з головних та наголосили на важливості його посилення. Зокрема, керівник ВОА Словаччини зазначив, що парламент у його країні розглядає всі без виключення звіти ВОА та ефективно реагує на них. 

Підсумовуючи результати зустрічей, Голова Рахункової палати Ольга Піщанська наголосила, що співпраця з іншими органами аудиту – невід’ємна частина процесу реформування інституції, оскільки колеги мають значний досвід, перевірений часом.

«Цей партнерський візит дає нам чудову можливість зміцнити наші професійні відносини, обмінюючись досвідом, обговорюючи напрями для співпраці. Ми вже маємо великий досвід щодо проведення спільних аудитів з партнерами. Це посилює спроможність інституції та підвищує довіру усіх сторін до того, як Україна розпоряджається коштами», – наголосила Ольга Піщанська.

Також у зустрічах з очільниками ВОА взяли участь народні депутати-члени Комітету ВРУ з питань бюджету та Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики. Зокрема, до зустрічей долучилися члени Комітету з питань бюджету Павло Фролов та Володимир Цабаль, а також Голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Олексій Жмеренецький.

За результатами робочих зустрічей у парламенті було досягнуто домовленостей про подальші консультації в рамках покращення роботи Рахункової палати та підготовки відповідного законопроекту.