Стан впровадження рекомендацій у сфері оборони та безпеки, наданих за результатами проведених у 2020–2024 роках контрольних заходів, причини невиконання окремих рекомендацій, загальний вплив виконаних рекомендацій проаналізувала Рахункова палата. Звіт за відповідним контрольним заходом ухвалено на засіданні 22 квітня. Відповідальний – член Рахункової палати Геннадій Пліс.
У 2020–2024 роках Рахункова палата провела 18 заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) у згаданій сфері. За їх результатами об’єктам контролю надано 247 рекомендацій. Наразі з них виконано 183 (74,1%). Найвищий рівень виконання рекомендацій забезпечили Служба зовнішньої розвідки України (100%), Державне бюро розслідувань (96,7%), найнижчий – Міністерство оборони України (49,3%).
Загальний економічний ефект від виконання рекомендацій становив 3,9 млрд грн. З цієї суми 3,6 млрд грн – відшкодування необґрунтовано використаних коштів і зекономлені ресурси, 353,3 млн грн – усунені порушення бухгалтерського обліку, 10,6 млн грн – здійснено ефективні заходи з проведення претензійно-позовної роботи, до державного бюджету перераховано кошти, отримані як штрафні санкції.
Також на виконання рекомендацій:
– Розроблено проєкти змін до п’яти законів, що очікують ухвалення Верховною Радою України.
– Прийнято чотири акти Кабінету Міністрів України, що врегулювали умови грошового забезпечення, організаційно-штатні процеси, сприяли розвитку спеціального зв’язку і протидії технічним розвідкам тощо.
– Ухвалено 56 інших нормативно-правових актів, що покращили організаційне забезпечення та підвищили ефективність діяльності органів та установ сфери національної безпеки і оборони.
– Оптимізовано структури органів, вдосконалено систему внутрішнього контролю, покращено кадрову політику та роботу з документами.
– Підвищено ефективність управління бюджетними коштами, забезпечено закріплення права оперативного управління на нерухоме майно, знижено ризики проведення публічних закупівель за завищеними цінами.
«Невпровадженими залишилися 64 рекомендації, 32 з яких ще перебувають у процесі виконання. Ми встановили, що невиконання рекомендацій у визначений термін пов’язано із змінами в законодавстві, військовою агресією рф та несвоєчасністю вжиття заходів щодо їх впровадження. Окремі рекомендації неможливо виконати, доки діє воєнний стан», – відзначив Геннадій Пліс.
Присутні на засіданні представники об’єктів контролю запевнили, що докладуть зусиль для виконання решти рекомендацій. Рахункова палата здійснюватиме відповідний моніторинг та інформуватиме про це громадськість у межах, визначених законом.
Водночас, оскільки розголошення окремих відомостей із матеріалів аналізу може завдати шкоди національній безпеці, Звіт за його результатами не буде оприлюднено.