Рахункова палата оприлюднила Звіт за 2024 рік: нові підходи, більше охоплення коштів, оцінка реального впливу

30.04.2025 18:19

У 2024 році Рахункова палата перейшла на міжнародні стандарти роботи, що стало одним з ключових факторів, які позитивно вплинули на ефективність та якість роботи інституції: аудитами було охоплено майже у п’ять разів більше коштів, ніж у попередньому році. Про це, представляючи на засіданні Рахункової палати Звіт за результатами роботи інституції у 2024 році, зазначила Голова Ольга Піщанська

«Ми охопили контролем майже 3,7 трлн грн публічних коштів, вагома частина яких - це кошти прямої бюджетної підтримки міжнародних партнерів. У Звіті є окремі розділи, присвячені аудитам, що стосуються використання міжнародної допомоги, зокрема -  виконання плану Ukraine Facility. Також, наведені у Звіті статистичні дані про результати роботи за останні 5 років дозволяють визначити певні тенденції та зробити висновки. Зокрема, зауважити про суттєве збільшення обсягу перевірених коштів, що стало можливим завдяки застосуванню нових методологій аудиту на основі міжнародних стандартів. Це і є  метою діяльності будь-якого вищого органу аудиту: концентруватися не на кількості заходів і кількості звітів, а прагнути охопити контролем якомога більший відсоток державного бюджету. Це нам у 2024 році вдалося»,– наголосила Голова Рахункової палати.    

ГАРМОНІЗАЦІЯ З МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ 

У 2024 році 90% проведених аудитів було здійснено відповідно до Міжнародних стандартів вищих органів аудиту ISSAI. Також продовжено комплексне впровадження системи управління якістю та вперше проведено перевірку якості завершених аудитів (cold review), здійснено оцінку системи управління якістю та аналіз окремих її елементів. На основі висновків Консультативно-наукової ради ухвалено рішення про застосування в діяльності Рахункової палати перекладу державною мовою міжнародних стандартів і керівництв INTOSAI. Крім того, у 2024 році розроблено моделі компетенцій для державних аудиторів, як передбачено ISSAI 150 ««Компетентність аудитора»».

ПЕРЕВІРЕНІ КОШТИ ТА ВИЯВЛЕНІ НЕДОЛІКИ

У 2024 році Рахункова палата перевірила 304 об’єкти та затвердила 54 звіти за результатами аудитів. При цьому обсяг перевірених коштів сягнув майже  3,7 трлн грн та у п’ять разів перевищив минулорічні показники.

Загальна сума виявлених аудиторами Рахункової палати порушень і недоліків під час управління публічними фінансами становила майже 217,5 млрд грн. З них:

–  неефективне управління бюджетними коштами і майном, їх неефективне використання — 205,5 млрд грн;

–  порушення бюджетного та іншого законодавства — 8,7 млрд грн;

– порушення та недоліки при адмініструванні дохідної частини державного бюджету — 3,3 млрд гривень.

При цьому найбільше порушень Рахунковою палатою виявлено у таких сферах як безпека та обороноздатність держави і цивільний захист (184,4 млрд грн) функціонування економіки (23,5 млрд грн), виконання повноважень державними органами (3,8 млрд грн) та використання природних ресурсів й охорона навколишнього середовища (2,7 млрд грн). 

СПІВВІДНОШЕННЯ ФІНАНСУВАННЯ ДО РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ

У 2024 році Рахункова палата, проваджуючи свою діяльність, дотримувалася принципів економії та ефективного управління. Згідно з досягнутими результатами на кожну 1 гривню, витрачену на фінансування діяльності Рахункової палати, припало 7,1 тис. грн перевірених коштів та 435,5 грн виявлених порушень і недоліків.

Також у середньому один аудитор у 2024 році перевірив 11,1 млрд грн та виявив порушень і недоліків у сумі 677,6 млн гривень.

ВИКОНАННЯ РЕКОМЕНДАЦІЙ

Завдяки виконанню наданих Рахунковою палатою рекомендацій було усунено порушень на суму понад 4,6 млрд гривень. Це майже в дев’ять разів перевищує річний бюджет самої установи.

Упродовж року Рахункова палата надала 574 рекомендації за результатами проведених аудитів. Із них 244 були виконані об’єктами контролю вже у 2024 році, ще 231 — перебуває у процесі реалізації.

Пропозиції Рахункової палати враховано Верховною Радою України при ухваленні п’яти законів, а Кабінетом Міністрів України – 26 постанов та 12 розпоряджень, спрямованих на удосконалення державної фінансової та бюджетної політики, процесів діяльності об’єктів контролю, нормативно-правового врегулювання, фінансово-господарських питань, поліпшення якості життя населення тощо.

СПІВПРАЦЯ З ПРАВООХОРОННИМИ ОРГАНАМИ

За результатами трьох контрольних заходів, проведених у 2024 році, правоохоронними органами розпочато три досудових розслідування у кримінальних провадженнях. Ще за двома контрольними заходами повідомлення долучені до кримінальних проваджень. Щодо одного контрольного заходу поінформовано про вже відкриті кримінальні провадження без прийняття процесуальних рішень. Матеріали двох контрольних заходів надіслані Офісу Генерального прокурора для інформування і перебувають на стадії розгляду.

ІНСТИТУЦІЙНИЙ РОЗВИТОК, ВІДКРИТІСТЬ І МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

У 2024 році Рахункова палата працювала над посиленням власної інституційної спроможності та впровадженням сучасних підходів до державного аудиту. Одним із пріоритетів стала модернізація ІТ-інфраструктури: забезпечено безперебійну роботу внутрішніх систем, здійснено оновлення ключових цифрових сервісів, що дало змогу підвищити ефективність аудиторської діяльності попри вплив воєнного стану.

Особлива увага приділялася підвищенню фаховості працівників. Протягом року понад 85% аудиторів пройшли професійне навчання, включно з тренінгами, стажуваннями й програмами, організованими у співпраці з міжнародними партнерами.

Рахункова палата значно активізувала міжнародну співпрацю. У 2024 році інституція була активним учасником робочих груп та органів INTOSAI і EUROSAI, поглибила партнерство з вищими органами аудиту країн ЄС. Продовжувалась співпраця з міжнародними проєктами технічної допомоги, що сприяло впровадженню кращих практик аудиту, зміцненню методологічної бази та розвитку прозорості.

Принцип відкритості залишався невід’ємною складовою комунікації Рахункової палати з суспільством, органами влади та партнерами. У 2024 році Рахункова палата оновила підходи у цій сфері, розширивши свою присутність у соціальних мережах, збільшила кількість публікацій щодо своєї роботи та оновила формат представлення звітів.

«Під час формування цього звіту ми ставили за мету надати суспільству та партнерам якомога більш чіткі та вичерпні дані про нашу роботу. До прикладу,  тепер ми не просто даємо узагальнені цифри щодо видів порушень, а долучаємо до них перелік контрольних заходів, під час яких були виявлені ці порушення. На нашу думку, такий підхід до викладу інформації дозволить краще зрозуміти нашу діяльність та оцінити результати роботи», - відзначила Ольга Піщанська.

Окремо Ольга Піщанська звернула увагу присутніх на нові розділи у Звіті за 2024 рік, які стосуються впровадження системи управління якістю та внутрішнього врядування, відзначивши, що надалі Рахункова палата ставить за мету збільшувати кількість аналітичних висновків у своїх щорічних звітах. 

 

З повним текстом Звіту Рахункової палати за 2024 рік можна ознайомитися за посиланням: https://rp.gov.ua/Activity/Reports/?id=2524