Вплив вищих органів аудиту на діяльність із запобігання та протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, а також сучасні практики аудитів, що охоплюють ці питання, стали ключовими темами 18-го щорічного засідання Робочої групи INTOSAI з питань боротьби з корупцією та відмиванням коштів (WGFACML).
Захід відбувся 2–4 липня у м. Варшава (Республіка Польща) та об’єднав представників вищих органів аудиту з 17 країн світу. Україну на зустрічі представили член Рахункової палати Єлизавета Пушко-Цибуляк та директор Департаменту контролю (аудиту) в сфері правоохоронної та антикорупційної діяльності Віктор Подорожний.
Під час заходу у межах обговорення звіту про реалізацію Плану WGFACML представлено проєкти професійних настанов INTOSAI, а ВОА Республіки Австрія, Арабської Республіки Єгипет, Французької Республіки та Мексики презентували напрацювання щодо:
- аудитів систем управління антикорупційними ризиками;
- оцінки виконання міжнародних зобов’язань відповідно до Конвенції ООН проти корупції;
- аудитів національних систем протидії корупції та механізмів захисту викривачів;
- законодавчого врегулювання взаємодії ВОА з іншими інституціями у сфері боротьби з відмиванням доходів.
У рамках обміну кращими практиками Єлизавета Пушко-Цибуляк представила доповідь про досвід та внесок Рахункової палати у сфері боротьби з корупцією та легалізацією злочинних доходів. Зокрема, акцентувала увагу на:
- інструментах, які використовує Рахункова палата у процесі проведення аудитів:
- повноваженнях Рахункової палати у сфері зовнішнього фінансового контролю при дослідженні елементів національної системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму;
- основних викликах, які стоять перед цією системою;
- сучасних практиках проведення аудитів у цій сфері.
Окрему увагу учасники заходу приділили обговоренню проєкту Робочого плану WGFACML на 2026–2028 роки,який передбачає розробку нових методичних рекомендацій з питань антикорупційного аудиту, включно з оцінкою національних механізмів запобігання корупції та відповідності міжнародним зобов’язанням у рамках Конвенції ООН проти корупції.
Під час заходу також оголошено переможців науково-дослідних робіт у межах Робочої групи WGFACML, участь в оцінюванні яких брала, зокрема, і Рахункова палата. Перше місце посіли представники ВОА Королівства Таїланд з роботою «Впровадження форензік-аудитів у вищих органах аудиту». Голова Робочої групи WGFACML Мохамед Аль-Фейсала Юссуф подякував переможцям за відмінну роботу, а Рахунковій палаті, зокрема, – за високий рівень оцінки конкурсних робіт.
Єлизавета Пушко-Цибуляк в рамках робочої поїздки також провела двосторонні зустрічі з колегами з ВОА інших країн. Серед іншого, з головою Робочої групи INTOSAI WGFACML, Президентом Державного органу підзвітності Арабської Республіки Єгипет Мохамедом Аль-Фейсала Юссуфом обговорили сфери та можливості для майбутньої співпраці та обміну досвідом між ВОА України та Арабської Республіки Єгипет.