На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань бюджету 7 липня, народні депутати України розглянули висновок Рахункової палати про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2025 рік у першому кварталі та інформацію щодо поточного стану виконання бюджету. Участь у засіданні взяла Голова Рахункової палати Ольга Піщанська, яка представила результати проведеного аналізу виконання Держбюджету у січні-березні поточного року. Також в засіданні взяли участь представники Міністерства фінансів України та Міністерства оборони України.
Зокрема, Голова Рахункової палати зауважила, що збереженню фінансової стійкості державного бюджету, як і в попередні роки, значною мірою сприяла міжнародна допомога, а надходження з внутрішніх джерел зросли на 40% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. Разом з тим, не всі заплановані видатки були виконані. Основні причини цього – несвоєчасне затвердження порядків використання коштів та паспортів бюджетних програм, а також інші причини.
Голова Рахункової палати поінформувала народних депутатів, що наповненню державного бюджету для здійснення необхідних видатків, як і в попередні три роки, значною мірою сприяли позики та безповоротна допомога від міжнародних партнерів. У загальному обсязі зовнішніх надходжень у першому кварталі 2025 року (363 млрд грн) частка безповоротної допомоги зросла, порівняно з першим кварталом 2024 року, з 9 до 27 %.
При цьому надходження державного бюджету з внутрішніх джерел становили 1,1 трлн грн, що на 40 % більше порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Значне зростання доходів (на 44 % до першого кварталу 2024 року) пояснюється передусім збільшенням у 2,2 раза обсягів власних надходжень бюджетних установ.
Обсяг видатків державного бюджету у січні – березні 2025 року становив 1,2 трлн грн (27,4 % річного плану). Видатки зросли на 38,5 % у порівнянні з відповідним періодом 2024 року, насамперед за рахунок їх збільшення на заходи у сфері безпеки й оборони. Частка цих видатків у загальному обсязі зросла до 73,5 %. Найбільше зростання відбулося за бюджетними програмами Міністерства оборони України, зокрема на закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів і обладнання.
У першому кварталі 2025 року зросла прострочена дебіторська заборгованість на 23,6 %, майже 90 % якої обліковувалось за Міністерством оборони України. Ольга Піщанська відзначила, що станом на зараз ситуація з заборгованістю певною мірою покращилася.
Щодо фактичного недовиконання плану видатків загального фонду (14 %), то його основними причинами були:
- незатвердження у встановлені строки порядків використання коштів (74 % не затверджено в 30-денний строк);
- несвоєчасне затвердження за погодженням з Мінфіном паспортів бюджетних програм (28 % не затверджено протягом 45 днів);
- порушення умов контрактів щодо термінів постачання товарів, виконання робіт і надання послуг (у тому числі оборонного призначення) та інше;
За підсумками розгляду цього питання Комітет ВРУ взяв до відома інформацію Рахункової палати та надав Кабінету Міністрів рекомендації, спрямовані на покращення виконання бюджету, зокрема:
- проаналізувати стан виконання витрат загального фонду державного бюджету у 2025 році, оцінивши ефективність і своєчасність реалізації відповідних бюджетних програм та підготувати пропозиції щодо перерозподілу відповідних коштів на нагальні загальносуспільні потреби;
- доручити головним розпорядникам коштів державного бюджету вжити заходів щодо погашення кредиторської і дебіторської бюджетної заборгованості;
- здійснити або завершити розподіл субвенцій з державного бюджету між місцевими бюджетами та інше.
Також на засіданні 7 липня Комітет ВРУ розглянув законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони та вирішення першочергових питань» (реєстр. номер № 13439), поданий Урядом. Попередньо зазначене питання було обговорено членами Підкомітету з питань видатків державного бюджету профільного Комітету ВРУ.
Ще в порядку денному були розглянуті законопроєкти про внесення зміни до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо підтримки підприємств оборонно-промислового комплексу (реєстраційний номер № 13422 і альтернативний до нього №13422-1). Комітет ВРУ з питань бюджету планує доопрацювати документи до другого читання.
Для отримання оперативних оновлень - слідкуйте за нами у соцмережах:
Facebook, Telegram, Instagram, X, LinkedIn, Youtube
За додатковою інформацією та коментарями звертайтеся до Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій:
RP_press@rp.gov.ua
(044) 298-74-75