Програма SURGE: аудит підтвердив звітність та визначив кроки для посилення внутрішнього контролю

03.03.2026 10:03

Рахункова палата ухвалила Звіт за результатами фінансового аудиту фінансової звітності спеціального призначення за Програмою «Підтримка відбудови шляхом розумного фіскального управління» за 2024 рік. Відповідальна за контрольний захід – Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

РЕАЛІЗАЦІЯ УГОДИ

Програма «Підтримка відбудови шляхом розумного фіскального управління» (SURGE) реалізується в межах Угоди про позику № 9742-UA між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку та триватиме  до 31 березня 2027 року. Її загальна вартість - у 2,8 млрд дол. США, з яких Світовий банк фінансує 997 млн дол. США.

SURGE - системний проєкт, спрямований на підтримку проведення реформ в Україні, серед яких - зміцнення управління публічними інвестиціями, системи управління державними фінансами на місцевому рівні, фіскального управління і модернізація адміністрування доходів.

Важливо, що згідно зі специфікою Програми, кошти підтримки надходять виключно за фактом проведених реформ, безвідносно до їхньої собівартості.

Головним виконавцем Програми є Міністерство фінансів України, партнерами-співвиконавцями у 2024 році були Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України та Міністерство розвитку громад та територій України.

У 2024 році завдяки досягненню дев’яти результативних показників, Україна отримала в рамках програми 16,8 млрд грн.

«За результатами проведеного аудиту сформовано немодифіковану думку, – це позитивний висновок, – щодо фінансової звітності спеціального призначення за Програмою «Підтримка відбудови шляхом розумного фіскального управління» за 2024 рік. Фінансова звітність за Програмою складена в усіх суттєвих аспектах відповідно до застосовної концептуальної основи спеціального призначення з дотримання вимог, встановлених Угодою про позику», – зазначила презентуючи звіт Ольга Піщанська.

Виявлені аудитом суттєві викривлення на загальну суму 2,9 млрд грн було відкориговано Міністерством фінансів України у процесі здійснення аудиту, і Рахунковій палаті надіслана уточнена фінансова звітність.

Водночас аудит виявив і низку інших недоліків:

- реалізація Програми здійснювалась без належної організації внутрішнього контролю, а його порядок – Міністерством фінансів України не актуалізовано з 2022 року;

- операційний посібник затверджено більш як на рік пізніше, ніж вимагалося умовами Угоди про позику;

- Керівний комітет та група впровадження створені із запізненням, що упродовж 2024–2025 років обмежувало стратегічний нагляд та міжвідомчу взаємодію між партнерами-виконавцями;

- Обліковою політикою Міністерства фінансів України не було визначено принципів, методів і процедур ведення обліку коштів за Програмою SURGE, складання та подання фінансової звітності спеціального призначення.

Через відсутність належних процедур обміну інформацією, звіти про видатки від партнерів-виконавців надходили несвоєчасно та містили неточності. Це призвело до затримок у формуванні та поданні зведеної фінансової звітності до Міжнародного банку реконструкції та розвитку та порушення строків подання супровідних звітів про результати виконання Програми, закупівлі та антикорупційні заходи.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

За результатами аудиту Рахункова палата надала Міністерству фінансів України рекомендації, спрямовані на усунення виявлених недоліків в організації звітування та посилення управлінських механізмів реалізації Програми SURGE:

- внести зміни до Операційного посібника в частині визначення порядку та термінів отримання інформації від партнерів-виконавців для забезпечення своєчасного формування Фінансової звітності за Програмою SURGE;

- завершити формування повного складу групи впровадження проєкту з метою забезпечення загального нагляду за Програмою SURGE, її координації, реалізації, моніторингу та оцінки;

- удосконалити організацію та забезпечити належне функціонування системи внутрішнього контролю, а також посилити міжвідомчу взаємодію між партнерами-виконавцями;

- розглянути питання щодо удосконалення облікової політики та організації бухгалтерського обліку в частині врахування особливостей організації обліку за проєктами економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями;

- внести зміни до організаційно-розпорядчих документів в частині визначення відповідальних виконавців / співвиконавців Програми SURGE.

Присутній на засіданні представник Міністерства фінансів України погодився з висловленими аудиторами зауваженнями та зазначив, що Міністерство забезпечить виконання наданих рекомендацій.

Звіт та Рішення Рахункової палати будуть надіслані Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів України та оприлюднені на офіційному вебсайті Рахункової палати.

 

Для отримання оперативних оновлень - слідкуйте за нами у соцмережах:
FacebookTelegramInstagramXLinkedInYoutube

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій:
RP_press@rp.gov.ua
(044) 298-74-75