Валерій Пацкан: Рахункова палата по завершенню епідемії планує перевірити ефективність витрачання коштів Фонду боротьби з COVID-19

11.06.2020 17:13

Рахункова палата по завершенню епідемії коронавірусу планує перевірити ефективність витрачання коштів Фонду боротьби з COVID-19.  Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час дискусії «Точка контролю. Як ефективно провести бюджетні видатки в кризовий рік», організованої VOXUkraine.

Він нагадав, що змінами до державного бюджету на 2020 рік створений Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Його загальна сума майже 65 млрд гривень, а кошти виділяються за рішеннями Кабміну та погоджуються Комітетом Верховної Ради з питань бюджету. Станом на початок червня Урядом прийняті рішення про виділення з Фонду загалом трішки більше 28 млрд грн, що становить 44% всіх коштів.

«Концентрація 5% бюджету країни за однією бюджетною програмою дозволяє швидко та оперативно реагувати і спрямовувати кошти на ті напрями, які цього потребують. Водночас централізація таких ресурсів підвищує ризики неефективного використання коштів», - підкреслив Валерій Пацкан. 

За його словами, існує низка ризиків. «По-перше, корупційні ризики при розподілі коштів - на заходи, не пов’язані з надзвичайною ситуацією або тільки дотичні до неї. По-друге, організаційні ризики - урядові рішення про виділення коштів з Фонду мають ґрунтуватися на докладних і якісних розрахунках, містити чіткі умови використання коштів. По-третє, ризики неефективного використання коштів. Щоб їх мінімізувати, кожне рішення Уряду про виділення коштів з Фонду має погоджувати парламентський Комітет з питань бюджету.
При цьому вкрай важливо попередити нецільове використання коштів», - наголосив Валерій Пацкан.

Він додав, що Фонд створено у складі державного бюджету і тому Рахункова палата, яка контролює від імені Верховної Ради України надходження та використання його коштів, не може залишатися осторонь. «Ще з березня фахівці Рахункової палати почали відслідковувати видатки на боротьбу з пандемією. Вибирається, систематизується  і оперативно оновлюється інформація про видатки на боротьбу з COVID-19 на окремому дашборді. Ця інформація у вільному доступі», - підкреслив Голова Рахункової палати.

Валерій Пацкан також зауважив, що тиждень тому разом із колегами з 40 країн – главами національних аудиторських офісів – взяв участь у відеоконференції EUROSAI щодо відповіді на світову пандемію COVID-19 при проведенні аудиту. «Керівники ВОА мають однакову позицію - має бути баланс між швидкістю надання допомоги і належними заходами контролю за витрачанням коштів. Тож тепер перед чи не всіма ВОА постає питання дослідити своєчасність і якість реагування урядів на пандемію і контроль за витрачанням коштів», - додав він.

За словами Валерія Пацкана, враховуючи обмежений потенціал державного бюджету, складність прогнозування розвитку пандемії та її впливу на економіку і наповнення бюджету, необхідно вкрай обережно витрачати кошти Фонду. «Варто оцінити ефективність того, що вже зроблено, і в разі необхідності виділення коштів на допомогу, треба шукати ефективні інструменти їх надання», - підкреслив Голова Рахункової палати.

Інформація про видатки на боротьбу з COVID-19 за посиланням: https://public.tableau.com/profile/ua.gov.covid19#!/vizhome/COVID-19UKRAINE/COVID_19