Рахункова палата виявила порушення при використанні бюджетних коштів під час аудиту в Національній школі суддів України

07.10.2019 10:46

Аудит Рахункової палати в Національній школі суддів України (далі — НСШУ) виявив неекономне, нерезультативне, непродуктивне та з порушенням законодавства використання коштів і активів більш як на 8,2 млн гривень. Відповідний Звіт про результати аудиту розглянуто і затверджено на засіданні Рахункової палати. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Олександр Яременко.

Зокрема, Рахункова палата встановила неналежний внутрішній контроль, незатвердження головним розпорядником бюджетних коштів – Державною судовою адміністрацією України (далі — ДСА), передбачених законодавством розпорядчих документів та низку інших негативних факторів.

Встановлені втрати державного бюджету — 112,2 тис. грн внаслідок порушення вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» через невизначеність механізму відшкодування коштів кандидатами на посаду судді, які відраховані або припинили проходження підготовки в Порядку проходження спеціальної підготовки кандидатами на посаду судді, затверджений рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У порушення Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ НСШУ необґрунтовано включено до проєкту кошторису на 2017 рік, а ДСА як головним розпорядником бюджетних коштів до кошторису НШСУ включено не зумовлені потребою бюджетні асигнування на виплату стипендій 521 кандидату на посаду судді в сумі 14,6 млн грн, які не використано.

Аудитом також зафіксовано порушення при використанні бюджетних коштів на забезпечення засобами інформатизації. Тендерним комітетом НШСУ не вжито належних заходів для підготовки тендерної документації під час придбання програмного забезпечення, що вплинуло на запропонований учасниками торгів рівень цін. Переможцем торгів (ТОВ «Антек Про») порушено загальні умови виконання господарських зобов'язань та поставлено програмне забезпечення, яке не відповідало умовам договору, що призвело до неекономного використання, за розрахунками, 1,8 млн гривень. Про зазначений факт поінформовано правоохоронні органи, якими відкрито кримінальне провадження.

Крім того, виявлено низку ризиків нормативно-правового характеру, а саме неузгодженість статей Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині використання термінів «спеціальна підготовка» та «професійна підготовка»; невідповідність норм цього Закону та Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», який є спеціальним законом у сфері наукової і науково-технічної діяльності і не містить такого поняття, як «науково-дослідна діяльність».

Рахункова палата надіслала НШСУ рішення та Звіт про результати аудиту з рекомендаціями вжити заходів для усунення встановлених недоліків, зокрема підготувати законодавчі пропозиції та спільно з Вищою радою правосуддя ініціювати внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів».

Про результати аудиту Рахункова палата поінформувала Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, ДСА та Вищу кваліфікаційну комісію суддів України.

Звіт і рішення про результати аудиту оприлюднені на офіційному вебсайті Рахункової палати.